تبلیغات
باغ ها و بوستان ها - کاشت طلای سرخ به جای خشخاش
باغ ها و بوستان ها

کاشت طلای سرخ به جای خشخاش

چهارشنبه 31 مرداد 1386

انتخاب: اصغر حسنی | طبقه بندی:عمومی، 

افغانستان سلطان زعفران می شود 

گروه اقتصادی ـ قاچاق عملی مذموم است كه برای هر نظام اقتصادی آفت به‌شمار می‌رود، اما نادرند كالاهایی كه با یك‌بار قاچاق آنها، ضربه‌ای ابدی به نظام اقتصادی یك كشور زده می‌شود.پیاز زعفران از اینگونه كالاهاست كه ورودش به هر كشوری كه از نظر آب و هوا حائز شرایط باشد می‌تواند آن كشور را به فهرست تولیدكنندگان بسیار معدود و انگشت شمار طلای سرخ در جهان اضافه كند.

http://www.tehranemrooz.ir/v2/Default_view.asp?NewsId=29949

 به گزارش ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ایران سلطان تولید زعفران در جهان بوده و هست اما تداوم این سلطنت در آینده دور با تردیدهایی روبه‌روست. علاوه بر تراژدی قدیمی خرید 80 درصد تولید ایران توسط اسپانیا و صادرات مجدد آن پس از بسته‌بندی به كشورهای دیگر به‌نام زعفران اسپانیا مشكل دیگری است كه طی چند سال اخیر گریبانگیر زعفران ایران شده و ‌آن كاهش سهم تولید ایران از تولیدات جهانی زعفران است. این كاهش تولید دلایل متعددی دارد. زعفران در ایران هنوز در چرخه برداشت، آماده‌سازی، توزیع و عرضه سنتی اسیر است و همین رویه سنتی مانع افزایش سطح تولید زعفران در ایران می‌شود. در این چرخه، دلالان بسیاری نیز حضور دارند كه باعث افزایش بی‌دلیل نرخ نهایی این محصول بدون ذره‌ای افزایش انتفاع برای كشاورزان می‌شوند. این افزایش قیمت زمینه را برای قاچاق زعفران مهیا ساخته است به‌طوری كه حتی برخی تاجران ایرانی اقدام به خرید زعفران ارزان‌تر از كشورهای تولیدكننده به‌خصوص افغانستان كرده و آن را در بازار داخل ایران و گاهی بین‌الملل عرضه می‌كنند. دلیل دیگر كاهش سهم تولید زعفران ایران از تولیدات جهانی، ورود افغانستان به جمع كشورهای تولیدكننده است كه نسبت تولید ایران را در قیاس با میزان تولید جهانی كاهش داده است. طی 10 سال گذشته، سهم تولید ایران در جهان از 90 درصد به81 درصد كاهش یافته است. ایران در حال حاضر سالانه به‌طور میانگین 165 تن زعفران تولید می‌كند. اگرچه حتی زمانی هم كه 90 درصد تولید جهانی به ایران اختصاص داشت همچون اكنون، در گزارش سازمان خواربار جهانی (فائو) تنها نام كشورهای اسپانیا، یونان و منطقه كشمیر كه تولید آنها روی هم به 10 تن هم نمی‌رسد به عنوان تولیدكنندگان زعفران در دنیا آمده بود.
گمرك ایران زعفران را به عنوان محصولی راهبردی می‌شناسد و به منظور جلوگیری از افزایش تعداد تولیدكنندگان جهانی و ایجاد رقبای جدید برای این محصول ایرانی، از خروج پیاز آن جلوگیری می‌كند، اما پنج، شش سال پیش یك غفلت باعث قاچاق مقادیر زیادی از پیاز این گیاه ارزشمند به افغانستان شد و كشورهای افغانستان و پاكستان به جرگه تولیدكنندگان زعفران پیوستند. رئیس اتحادیه صادركنندگان زعفران چندی پیش در گفت‌وگویی اعلام كرد: حجم بالایی از پیاز زعفران از كشور و به صورت قاچاق وارد افغانستان شد كه پس از مدتی با پیگیری‌های مستمر جلوی این انتقال غیرقانونی گرفته شد، اما زعفران هم اكنون در افغانستان نیز كشت می‌شود كه ادامه این روند شرایط تولید این محصول در كشور را بحرانی‌تر می‌كند. اما قاچاق پیاز زعفران از ایران به افغانستان هنوز ادامه دارد، در حال حاضر برخی از ایرانیان با همكاری افغان‌ها اقدام به قاچاق پیاز زعفران می‌كنند. مقامات دولتی افغانستان نیز از ورود این محصول به فهرست اقلام تولیدی كشاورزی كشورشان بسیار خرسند هستند و در گذشته پیشنهاد كرده بودند كه از زعفران می‌توان به عنوان كشت جایگزین برای خشخاش در این كشور استفاده كرد، چون این گیاه از ارزشی بالا در بازارهای جهانی برخوردار است و می‌تواند از لحاظ قیمت تجاری، با تریاك رقابت كند. اگرچه هرات از جمله ولایات عمده تولیدكننده مواد مخدر نبوده، ولی مقامات افغان معتقدند ترویج كشت زعفران در این ولایت می‌تواند كشاورزان سایر ولایات افغانستان را نیز به كشت این گیاه تشویق كند. رئیس بخش زراعت ولایت غربی هرات در این باره می‌گوید: در سال گذشته 834 كیلوگرم زعفران در این ولایت هم مرز با ایران تولید شده كه نشان‌دهنده افزایش عمده تولید زعفران در این بخش از افغانستان است. برخی از افغان‌ها عقیده دارند كه قاچاق پیاز زعفران با حمایت برخی مقامات دولتی افغانستان صورت گرفته است. آنها مهم‌ترین دلیل ادعای خود را وجود یك شبكه دلالی قدرتمند دولتی در این كشور می‌دانند. تردید به این ادعا در برخورد با یك مقام افغان در ایران و ادعای وی مبنی بر تحویل هر مقدار زعفران مورد نیاز در كوتاه‌ترین زمان و حداقل قیمت جهانی، كمرنگ می‌شود.

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اصغر حسنی

← وبگردی های من

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← نظرسنجی

  کدامیک زیباتر است؟


← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :