تبلیغات
باغ ها و بوستان ها - شاندرمن
باغ ها و بوستان ها

شاندرمن

سه شنبه 7 اسفند 1386

انتخاب: اصغر حسنی | طبقه بندی:عمومی، 

از بلوکات طوالش گیلان است که از شمال محدود است به طالش دولاب و از جنوب به ماسال و از مشرق به گسگر و از مغرب بخلخال . قریب 3000 تن سکنه دارد. قرای معتبر آن عبارتند از: انجیلان ، شالکی ، دوماف . اهالی آن چادرنشین و اغلب به گله داری اشتغال دارند. و عده قرای آن 37 و مساحتش 9 فرسخ مربع و 644 خانوار دارد. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 278  (

وجه اشتقاق نام شاندرمن

مسلم به نظر می رسد نام این منطقه صومعه سرا ترکیبی باشد شن (جا) ودرمن. که خوداین جزء دوم را می توان به سه گونه معنی نمود:جایگاه ساخته شده از چوب و درخت، جایگاه درمان و سرانجام جای دیرپایی و استراحت مسافران که از این میان وجه اشتقاق اولی معنی منطقی تری را ارائه می نماید.( l http://far-hang.blogspot.com/2007/07/blog-post_24.htm )

جاذبه های گردشگری شاندرمن

شهرستان ماسال و بخش شاندرمن با جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبای خود همواره مورد توجه مردم استان گیلان و دیگر گردشگران ومسافران كشور قرار داشته و دارد و حضور هزاران گردشگر در این مناطق و در ایام مختلف سال گویای این واقعیت است.( http://www.e-gasht.com/Pages/1351.htm) 

شهر زیبا و كوهستانی ماسال و بخش شاندرمن دارای چشم اندازهای دلنشین بسیاری می باشد. از جاذبه های گردشگری این منطقه، منطقه جنگلی تاسكو، ییلاقات خوش آب و هوا و بقاع متبركه متعدد است

غارهای شاندرمن

در شهرستان ماسال بیش از 17 غار بزرگ و كوچك وجود دارد كه بزرگترین آنها غار «آویشو» است كه در ارتفاع یك هزار و 300 متری از سطح دریا و بین مناطقی همچون تائی بنه، انده چو و خماسون در بستر دره ای كم آب قرار دارد.

این غار شگفت انگیز كه در حوزه جغرافیایی بخش شاندرمن واقع شده از بزرگترین غارهای استان گیلان و در نوع خود یكی از كم نظیرترین غارها در سطح كشور است.

دیدن قندیل و مناظر بكر اطراف و نیز تماشای درون غار برای بازدیدكنندگان بسیار جذاب است.

براساس پژوهش های زمین شناسان، قدمت غار آویشو كه حدود 2 كیلومتر طول دارد به حدود 75 میلیون سال قبل برمی گردد.

جمعه بازار درشاندرمن

در همه جاى دنیا و همه شهرها بازار یكى از جاذبه هاى گردشگرى محسوب مى شود به خصوص اگر این بازار محلى باشد. اما بازارهاى قدیمى در گیلان از جمله نقاط پرجنب و جوش است. این بازارها اعم از سرپوشیده یا روباز، كانون هایى براى خرید و فروش كالا محسوب مى شوند. یكى از ویژگى هاى شهرهاى گیلان ارتباط تنگاتنگ آنان با پس كرانه هاى روستایى و حوزه هاى نفوذ آنها است. از این رو بازارهاى همیشگى شهرهاى گیلان متناسب با سلیقه مشتریان آراسته شده اند.

 بازارهاى همیشگى رشت، آستارا و تالش، رودسر و صومعه سرا جنب و جوش دائمى دارند. این بازارها در روزهاى معین از هفته تشكیل مى شود. نكته قابل توجه این كه بسیارى از فروشندگان در این بازارهاى محلى زنان هستند و در میان محصولات مى توان سبزى هاى تازه و حتى صنایع دستى و تخم مرغ هاى محلى تازه را مشاهده كرد.مهمترین بازارهاى هفتگى گیلان عبارتند از: شنبه بازار در ماسال، لولمان، انزلى، لشت نشا، دهشال و لنگرود.

 یكشنبه بازار در صومعه سرا، گشت رودخان، خمام، پیربست، لولان، كوچصفهان و رودسر. در روزهاى دوشنبه این بازار در كپورچال، ضیابر، شفت، هندخاله، سنگر، خشكبیجار، آستانه، سیاهكل و رحیم آباد برگزار مى شود.در پره سر، فومن و لشت نشا و املش سه شنبه بازار برگزار مى شود. چهارشنبه بازارهاى گیلان هم در رضوان شهر، كسما، زیده، چوكام، پیربست، لولان، كوچصفهان و لنگرود برگزار مى شود.پنج شنبه بازار هم در سید شرفشاه، طاهر گوراب، نوفاله، شاقاجى، خشكبیجار، آستانه، سیاهكل و كلاچاى و جمعه بازار هم در شاندرمن، گوراب رزمیخ و بازار دائمى آستارا است.(  http://www.sharghnewspaper.ir/840326/html/spc13.htm#s244005 )

گردشگران ومردم

به گزارش خبرنگار ما، در طی سال های اخیر متاسفانه به دلیل نبود برنامه توسعه پایدار در ماسال و فقدان حساسیت مسئولان منطقه، بسیاری از كانون های مهم گردشگری در شهرستان ماسال رو به نابودی رفته كه یكی از آنها دریاچه ییلاق خشك دریا است كه بر اثر بروز سیلاب های مخرب فصلی با گل و لای پوشیده شده است و نیاز به لایروبی دارد تا دوباره با زیبایی خود چشم ها را خیره كند. 

از طرف دیگر غار آویشو نیز به دلیل بهره برداری بی اندازه شركت جنگل شفارود از درختان اطراف آن باعث شده است دهانه غار كه بعضاً 200 تا 450 سال عمر دارد با گل و لای و خاك انباشته بشود و رو به تخریب رود از این رو سیستم آب غار و زیبایی های شگفت انگیز داخل آن نیز در خطر نابودی كامل قرار گرفته است. ( http://www.e-gasht.com/Pages/1351.htm

         

مردم طبیعت دوست منطقه و گروه های محیط زیست در گذشته و تاكنون بارها و بارها به روند مدیریتی نادرست حفاظت از جنگل ها درحوزه بی نظیر تالش و بویژه جنگل های بخش شاندرمن كه از جمله غنی ترین حوزه جنگلی بشمار می رود معترض و درباره تخریب كانون ها و مناطق مهم گردشگری منطقه همچون بام سبز ماسال و بیش از 20 نوع خانه با سبك های سنتی در ماسال شاندرمن هشدار داده اند كه تاكنون توجهی به این هشدارها نشده است.

گردشگران و دوستداران طبیعت در ماسال و شاندرمن به عنوان یك منطقه زیبا و نمونه گردشگری در استان گیلان و حتی كشور، از مسئولان منطقه و استان از جمله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گیلان، محیط زیست، فرماندار و سایر مسئولان و دستگاه های ذیربط استان درخواست دارند در اسرع وقت نسبت به بازسازی، ترمیم و زیباسازی دریاچه خشك دریا و غار زیبای آویشو اقدام كنند تا ضمن جلوگیری از تخریب و نابودی جاذبه های گردشگری منطقه، زمینه و بسترهای لازم برای جذب بیشتر مسافران و گردشگران و رونق اقتصادی شهرستان فراهم شود.  ( http://www.e-gasht.com/Pages/1351.htm)          

 

 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اصغر حسنی

← وبگردی های من

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← نظرسنجی

  کدامیک زیباتر است؟


← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :