تبلیغات
باغ ها و بوستان ها - سرزمین آبهای معدنی
باغ ها و بوستان ها

سرزمین آبهای معدنی

یکشنبه 23 تیر 1387

انتخاب: اصغر حسنی | طبقه بندی:عمومی، 

شهرستان مشگین شهر با داشتن بیش از  ۲۰دهنه چشمه آب معدنی جایگاه ویژه‌ای از حیث گردشگری در استان اردبیل دارد.همه ساله در فصول تابستان و زمستان گردشگران زیادی از مناطق مختلف كشور و جهان برای استفاده از زیبایی‌های بی‌بدیل این منطقه و شنا در آبگرم‌های آن به مشگین شهر سفر می‌كنند.شهرستان مشگین شهر باحدود  ۱۶۰هزارنفر جمعیت در شمال غرب اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، كاروانسرای قانلی بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، كهنه قلعه ، چند حمام قدیمی و آبهای گرم معدنی هشتگانه است

http://hamtanab.com/showarticle.aspx?cat=4&id=503

این شهرستان همانطوریکه دربالا گفته شد دارای هشت چشمه معدنی است كه به فاصله تقریبی ۱۹ كیلومتری مشكین شهر قرار دارند. این چشمه ها عبارت اند از:

۱) چشمه آبگرم قینرجه
۲)
چشمه آبگرم قوتورسوئی
۳)
چشمه آبگرم ایلاندو
۴)
چشمه آبگرم شابیل
۵)
چشمه آبگرم دوبدو (دودو)
۶)
چشمه آبگرم موئیل
۷)
چشمه آبگرم آق سو
۸) چشمه آبگرم ملك سوئی

http://www.khiavonline.com/farsi/hot-mineral-farsi.html

چشمه آبگرم قینرجه : این چشمه در جنوب مشكین شهر و به فاصله تقریبی 15كیلومتری آن واقع شده است. به سبب گرمای زیاد، آب چشمه رابا مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند.
آب چشمه در ردیف آب های معدنی كلرورسدیك یا كلرور هیپوتونیك و گازدار و خیلی گرم و داغ است. استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشی تیسم، بیماری های زنانه، روماتیسم های مزمن سودمند است و نیز صفرا آور و زیاد كننده ترشحات دهان و معده است. به خاطر دمای بالای آب چشمه، به عنوان تسكین دهنده، ضدتورم، ضد درد، تسهیل كننده عمل تنفس و اتساع عروق سطحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

چشمه آبگرم قوتورسوئی
: این چشمه یكی از مشهورترین چشمه های مشكین شهر و دامنه سرسبز سبلان است كه در 25 كیلومتری جنوب لاهرود و 48 كیلومتری جنوب مشكین شهر واقع شده است. درجه حرارت آب در حوض و نزدیك مظهر چشمه، 41 درجه است. آب این چشمه، در گروه آب های معدنی سولفاته كلسیك و سدیك و گوگرددار گرم قرار دارد. این چشمه در درمان بیماری های روماتیسمی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. آب این چشمه روی بیماری های مجاری تنفسی، برونشیت های مزمن همراه یا بدون آسم، سرفه های تشنجی، تشنجهای عضلا نی، جوش های بدن و آماس و دردهای مفصلی اثر مفید و موثر دارد. 

چشمه قوتور سوئی که در حقیقت از لحاظ درمانی نگین چشمه های سبلان محسوب می شود به علت داشتن مقدار زیادی گاز SH2 و حرارت حدود 38 درجه سانتیگراد جایگاه محسوسی در میان تمام چشمه های سبلان دارد . در منابع بین المللی کنگره های هیدرولوژی در اروپا بارها روی اثر گاز SH2 که از لحاظ علمی ثابت شده تاکید می شود. در حالیکه اثر کاتیون ها و آنیون ها و مواد معدنی در سایر چشمه ها که فاقد گاز مزبور هستند هنوز از نظر علمی مورد بحث است بنا بر این با استناد به عصاره کنگره های تشکیل شده اثر گاز SH2 در بدن ثابت شده و بطور خلاصه به این ترتیب است که گاز SH2 پس از حدود 40 ثانیه یعنی کمتر از یک دقیقه به مقدار زیاد در پوست بدن انسان جذب می شود و نفوذ می کند (مشاهده عینی آن سرخی خیلی زیاد استفاده کنندگان از چشمه آب معدنی قوتور سوئی است که پس از چند دقیقه در پوست و بدن استفاده کنندگان مشاهده می گردد)و این به علت نفوذ گاز SH2 و متعاقب آن باز شدن مویرگ ها و عروق زیر پوست می باشد که در اصطلاح پزشکی آن را گشادگی رگ ها (Vasodilation)می گویند در اثر این عمل پر خونی زیاد در زیر پوست ایجاد شده ودر اطراف مفصل ها از جمله مفصل های ستون فقرات زانو شانه ها خون بشدت جریان پیدا نموده و بطور خلاصه اثر درمانی خود را به علت جریان شدید خون در این نواحی که قبلا کم بوده ایجاد می نماید و نهایتا در مفصل ها ایجاد کم دردی و یا بی دردی می کند. این خلاصه ای از اثر اولیه گاز SH2 است که این گاز پس از نفوذ در پوست در سلول های ایمنی مسئول دفاع بدن اثر گذاشته و در سیستم ایمنی بدن که وظایف آن به عهده گلبول های سفید است دخالت نموده و نهایتا پس از استفاده های متعدد از آب گازداربه مدت سه هفته سیستم ایمنی نیز تغییراتی حاصل نموده و این خود باعث بهبودی بعضی از اشکال رماتیسمی می شود . 


 

 چشمه آبگرم ایلاندو : در فاصله 11 کیلومتری جنوب مشكین شهر از زمین می جوشد. آب چشمه ایلاندو از نوع آب های معدنی كلروسولفاته بیكربناته كلسیك گازدار و گرم است. به خاطر دمای بالای آب، تسكین دهنده دردهای عمومی بدن و تقویت كننده حالت عمومی بدن و نیز تمدد اعصاب است و نیز به موجب داشتن بیكربنات و سولفات می توان از آن برای درمان بیماری های جلدی، دردهای روماتیسمی مزمن، بیماری های تنفسی و گوارشی، بیماری های زنانه استفاده كرد.
چشمه آبگرم شابیل
: این چشمه در27 كیلومتری لاهرود و در چند كیلومتری آبگرم قوتورسوئی و در پای تپه ای واقع شده است. دمای آب در مظهر چشمه  48 درجه سانتی گراد است. ظاهر آب زلال، كمی ترش مزه، بی رنگ و نیز كمی بودار است. آب این چشمه، در ردیف آب های معدنی اسید بیكربنات یا بیكربناته سدیك قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید كربنیك، از آب آن برای درمان بیماری های حركتی، عصبی (درمان پادرد و كمر درد) استفاده می شود.

http://www.khiavonline.com/farsi/hot-mineral-farsi.html

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اصغر حسنی

← وبگردی های من

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← نظرسنجی

  کدامیک زیباتر است؟


← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :