تبلیغات
باغ ها و بوستان ها - دریاچه خضر نبی-شهرگان(نوشهر)
باغ ها و بوستان ها

دریاچه خضر نبی-شهرگان(نوشهر)

سه شنبه 6 بهمن 1388

انتخاب: اصغر حسنی |

دریاچه خضر نبی در ارتفاعات کوهستانی و جنگلی کجور نوشهر در ارتفاع حدود ۲ هزار متری از سطح دریای خزر واقع شده است .این دریاچه در ارتفاعات روستای نیمور معروف به بام کجور واقع شده که علاقه مندان و گردشگران می توانند با عبور از مسیرهای پرپیچ و خم صخره های سنگلاخی ، این بهشت گمشده را به تماشا بنشینند .دریاچه خضر نبی آرمیده در ارتفاعات بخش زیبای کجور ، با نام هایی چون خضرنبی ، خضررود کنار و خزررود معروف بوده و از روزگاران گذشته تا به امروز در بین اهالی دارای تقدس مذهبی نیز است .
برخی از روستائیان و ریش سفیدان منطقه بر این باورند که روزی این دریاچه محل عبور حضرت خضر پیامبر بوده ، از این رو آن دریاچه به خضرنبی نام نهاده اند .


این دریاچه زیبا با چشم اندازی های طبیعی منحصر به فرد در جنوب روستای نیمور کجور واقع شده که به دلیل نبود تبلیغات و فراهم نبودن امکانات گردشگری و نداشتن راه مناسب ، تاکنون ناشناخته مانده است .وسعت این دریاچه ۵ هزار متر ، عمق آن ۵ تا ۵۰ متر در نوسان بوده و آب آن شیرین و سرد است که از چشمه همجوار به نام کف او تامین می شود .این دریاچه از نوع روان بوده و آب آن پس از ورود به رودخانه ویسر از طریق رود خیرود پس از عبور از کنار نوشهر به دریای خزر می ریزد .در اطراف این دریاچه بی نظیر و زیبا که در منطقه حفاظت شده مرکزی واقع شده است ، انواع وحوش و پرندگان نظیر گوزن ، شوکا ، مرال ، خرس و پلنگ نیز دیده می شود .
جاده ارتباطی حدود ۷ کیلومتری روستای نیمور به این دریاچه خاکی بوده و چندان برای تردد وسایل نقلیه مناسب نیست .


برخی از منابع به دلیل وجود چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های گردشگری از این دریاچه به عنوان بهشت گمشده یاد کرده اند و این ، برنامه ریزی و ایجاد امکانات و مناسب سازی راه دسترسی به این دریاچه را از سوی مسئولان امر ضروری می سازد .روند رو به رشد حفاری های غیر مجاز ، کم شدن آب چشمه ، نبود جاده دسترسی مناسب و بر هم خوردن شرایط اکولوژی دریاچه از جمله موانعی است که برای توسعه گردشگری در این منطقه باید مورد توجه قرار گیرد .یکی از ریش سفیدان نیمور کجور گفت : آب زلال و گوارای این دریاچه برای درمان انواع و اقسام بیماری ها مفید است .برخی روایات و داستانهای قدیمی که درباره اهمیت مذهبی این دریاچه نقل شده است ، که اگر شاخه ای از درخت در این دریاچه بیفتد یا سطح دریاچه آلوده باشد ، باران شدیدی در منطقه شروع به باریدن می کند . به گفته ریش سفیدان محلی به این منظور هر وقت بارندگی در منطقه اطراف دریاچه زیاد می شود ، یکی از ریش سفیدان با تقوا و دیندار با سلام و صلوات برای پاک کردن آلودگی ها ، روانه این دریاچه می شود . این فرد بر قایق چوبی ، سطح دریاچه را از شاخ و برگ پاک می کند و این موجب می شود که هوا صاف و بارندگی قطع شود .


مردم روستا بیان می کنند که ، برای تبدیل این دریاچه به منطقه ویژه گردشگری باید تلاش و برنامه ریزی صورت گیرد .متاسفانه روند تخریب و حفاری های غیر مجاز در حاشیه و دیواره های این دریاچه طبیعی رو به گسترش است ، این تخریب سبب برهم خوردن شرایط اکولوژیکی و کم شدن آب چشمه دریاچه شده است . اگر برنامه ریزی اصولی برای صیانت از این جاذبه طبیعی و گردشگری صورت نگیرد ، حیات وحش منطقه نیز به مخاطره می افتد .

منبع: مجله آنلاین

http://fa.shahrgon.com/index.php?option=com_content&view=article&id=893:2010-01-22-03-19-42&catid=40:2009-09-21-21-45-13&Itemid=342

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اصغر حسنی

← وبگردی های من

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← نظرسنجی

  کدامیک زیباتر است؟


← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :